Collaris web
  • Home
  • Chované Druhy
    • Crotaphytus Collaris
    • Anolis Allisoni
    • Phelsuma Nigristriata
    • Phelsuma Cepediana
    • Phelsuma Hielscheri
    • Clemmys Guttata
    • Teratoscincus Roborowskii
    • Nephrurus Levis Levis
    • Nephrurus Amyae
    • Rhacodactylus Auriculatus
    • Elaphe Guttata
    • Lampropeltis getulus californiae
    • Thamnophis Sirtalis Sirtalis
    • Uroplatus Henkeli
  • Pekné Fotky
  • Výroba Terária
  • Tera Zaujímavosti
  • Iné
    • UŽITOČNÉ ODKAZY
    • TERA KNIHY
    • VIDEÁ
    • EKO Blog

Nephrurus Levis Levis

V tomto článku som pre vás pripravil pár užitočných rád a tipov.
Verím že sa budú páčiť a pomôžu :)
Picture
Základné informácie

Používané názvy: Nephrurus levis levis, Knob-tail gecko, Gekon knoflíkový
Výskyt: Centrálna a západná Austrália
Veľkosť: asi 12 cm, samičky bývajú väčšie ako samce
Vek: dožívajú sa asi 10 rokov.
Charakteristika: Veľké čierne oči, robustná hlava v pomere k telu, dlhé končatiny - ako komixová postavička :). Základné sfarbenie je tmavo fialové až čierne prípadne svetlejšie. Chovajú sa aj rôzne farebné odtiene, veľmi pekný je výrazne červenší nephrurus.
Aktivita: nočná.
Teplota: okolo 28 stupňov

Povaha
:  Tento gekón je veľmi zaujímavý nie len svojím veselým výzorom. Na korisť skáče oblúkovým skokom ako mačka. Dokonca krúti koncom svojho mini chvostíka keď sleduje cvrčka, prípadne ho niečo zaujme. Na rozdiel od mnohých gekónov rýchlo stráca plachosť a aj pred pozorovateľom spokojne skúma terárium, hrabe kde sa dá a loví. Veľmi podarené stvorenie. :)
Prirodzený výskyt: V Austrálii obýva piesočnaté polopúšte(bush), kde dni strávia v norách a vyliezajú v noci na lov.



Podmienky k chovu Nephrurus levis levis

Základom pri chove týchto gekónov je pripraviť im ich domovské austrálske prostredie. To síce nie je obvzlášť náročné, avšak na tieto základné oblasti je dobré si dať pozor:

  • terárium a vybavenie - aké a čo má obsahovať,
  • starostlivosť - chov, kŕmenie, zvliekanie, zimovanie a podobne,

Terárium a vybavenie

Pre chov je ideálne terárium, ktoré má aspoň na dvoch miestach dostatočne veľké vetracie otvory. To zabezpečí dostatočnú cirkuláciu a prínos čerstvého vzduchu.

Veľkosť - Nephrurus levis je síce zvedavý, nie však prehnane aktívny. Pre pár vystačí terárium o rozmeroch asi 70x40x30 - DxŠxV. Mne sa osvedčila výška do 30 cm. Teplo zo žiarovky sa tak lepšie rozloží po teráriu.

Vybavenie :
  • zadná stena - netreba. Ak tak len jednoduchú, bez možnosti vyšplhania sa do výšky. Gekonkovia síce radi lozia ale nie sú v tom dobrí a pri pádoch si môžu ublížiť. Tiež sa na zadnej stene schováva kŕmny hmyz, ku ktorému sa gekonkovia nevedia dostať.
  • podklad - v domovine majú klasický jednoduchý červený piesok. Takýto je najlepší aj do terária. Na farbe extra nezáleží, má byť jemný bez ostrých hrán. Výška pesku cca 5-10 cm.
  • kamene, korene, kvety - vhodné na rozčlenenie terénu. Pozor na veľké kamene, zvieratá veľa hrabú a môžu ich privaliť.
  • miska s vodou - zvieratá pijú minimálne ale je dobré im poskytovať čerstvú vodu.
  • zdroj svetla a tepla - Keďže sa jedná o nočný druh, vyhrievanie je dôležitejšie ako osvetlenie. Na výhrev je dobrá aj obyčajná žiarovka (ja používam 40 W). Dávam ju tesne nad priesok. Vyhreje piesok na ktorom sa gekonkovia v noci radi vyhrievajú.
Jaskyne či úkryty - u tohto druhu najdôležitejšia položka výbavy terária. V domovine sú zvieratá cez deň schované v norách, aj meter po zemou. Tuto nielen prečkajú horúci deň, z vlhkej nory tiež príjimajú vlhkosť cez tenkú kožu. Tomu treba prispôsobiť jaskynku. Má byť tmavá (bez prístupu svetla). Je dobré ak má zviera možnosť zahrabať pieskom vchod (pre udržanie vlhkosti).
Používajú sa napríklad kvetináče s vyrezaným otvorom. Ja som pre svojich vytvoril jaskynku z toaletnej rolky, ktoru som oblepil PU penou (viď obrázok). Vyzerá to prirodzene, jaskynka je úplne tmavá s možnosťou zahrabania vchodu a rolka je z papiera,ktorý bude dobre držať vlhkosť. Zatiaľ to funguje :).
Poznámka: v súčasnosti mám stále v teráriu aj druhu "jaskynku" v ktorej je vlhký piesok. Je to obyčajná krabica od zmrzliny s dierou vo vrchnáku. Levisáci ju používajú stále pri zvliekaní a pre kladenie vajíčok.
Picture
Nové terárium pre Nephrurus Levis Levis

Starostlivosť a opatera

Teplota - v sezóne (jar, leto, jeseň) udržujeme pre Nephrururs levis okolo 28-30 stupňov cez deň. V noci necháme poklesnúť na cca 24 stupňov. Mimo sezónu (zima) nevyhrievame, necháme poklesnúť teplotu na cca 22-24 stupňov. Je to dôležitý signál že končí rozmnožovacia sezóna a samičkám to umožní odpočinúť si. Inak sa dokážu páriť celý rok a vyčerpať sa k smrti (rachtitída z nedostatku Ca).

Je dobré udržiavať rôzne teplotné oblasti v teráriu. Teda teplejšie a chladnejšie pre termoreguláciu. Nakoľko sú zvieratá cez deň schované, dáme im jaskynky aj do teplejšej aj chladnejšej časti aby si mohli vybrať. Napárené samičky napríklad vyhľadávajú teplejšie časti terária ako obvykle - pre zdarný vývoj plodu. Chladnejšiu časť jemne rosíme, raz týždenne.

Vlhkosť - Ako bolo spomenuté, zvieratá získavajú vodu z veľkej časti cez tenkú kožu. To docielime ak jaskynku(ak to je napr hlinený kvetináč) a jej okolie raz za 2,3 dni JEMNE postriekame vodou. V čase zvliekania môžme postriekať aj priamo zvieratá. Dávame pozor na prílišnú vlhkosť.

Potrava - pre svoju výživnosť sú ideálne cvrčky, primerane veľké. Doplniť ich môžu šváby či smýkaný hmyz. Obaľujeme vo vitamínových prípravkoch (Reptivite) a vápniku (Plastín). Pre gravidné samičky zvýšime príjem najmä vápniku.

Chov - Nephrurus Levis je prirodzene samotárske zviera. V zajatí je možné chovať ho v páre či skupinke, za predpokladu že každý gekonko má dosť priestoru. To znamená vlastný úkryt a dostatok potravy. Zvieratá si konkurujú a tak slabší jedinec môže viditeľne schudnúť a zoslabnúť.
Samce sú teritoriálne a tak v teráriu môže byť len jeden. Niekedy aj samičky môžu byť k sebe agresívne (pohryzenie do chvosta napr), v tom prípade čo najskôr slabšiu oddelíme. Ľahko sa totiž môže stať že agresívna samička odhryzne slabšej chvost, čo je škoda.

Zimovanie - mladé zvieratá staré menej ako rok nie je potrebné zimovať. Pre dospelé je to nevyhnutnosť. V zimnom období si tak odýchnu po sezóne, inak sa dokážu páriť aj celý rok, čo im škodí.
Odporúča sa zimovať 3 mesiace pri teplote cca 24. Ak je to možné, v noci pokles až k 18 stupňom.
Haromonogram je asi takýto: 1-3 týždeň je postupný pokles teploty, 4-9 týždeň je teplota na 24 stupňoch, 10-12 týždeň je postupné zvyšovanie teploty.

Odchov - po zazimovaní pre Nephrurus levis začína sezóna. Samček vyhľadáva samičku, samička je pripravená na párenie keď submisívne leží pred samčekom. Po napárení samička zvýši príjem potravy a vyhľadáva teplejšie miesta. Pred samotnou znáškou začne samička vytrvalo prehrabávať piesok v teráriu.
Aby našla vhodné podmienky, navlhčíme jej vysokú vrstvu piesku (aspoň 10 cm). Alebo vložíme misku s vlhkým pieskom. Ak samička nenájde vhodné podmienky, môže znášku v sebe zadržať, čo je problém.
V mojom chove samca nikdy neoddeľujem od samičky (je o dosť menší ako samička, takže ona je šéf :). Spravil by som to jedine v prípade, ak by samičku prehnane obťažoval.

Vajíčka vyberáme veľmi opatrne, niekedy bývajú trochu prilepené ku krabičke. Aj keby sa vajíčko jemne poškodilo, dáme ho do inkubátore. Vajíčka tohto druhu vydržia prekvapivo veľa. Nájdené vajíčka inkubujeme pri asi 28 stupňoch a cca 80% vlhkosti. Dáme pozor aby samotné vajíčka neboli zarosené a privlhké. Mláďatá sa liahnu asi za 70-80 dní.
Samička je schopná mať znášku každých cca 21 dní. U samičiek ktoré majú svoje prvé znášky sa obdobie medzi znáškami môže predĺžiť aj na dva mesiace. Pravidlom sú dve vajíčka k znáške. Pre zachovanie dobrého stavu samičky neprekračujeme počet 7,8 znášok ročne a kŕmime ju denne.

Chov mladých jedincov - čerstvo vyliahnuté jedince majú asi 5 cm.  Prvé dni nežerú, zabezpečíme im teplo a vyššiu vlhkosť. Po cca 6,7 dňoch sa zvlečú a začínajú žrať malý hmyz. A potom už žerú stále, sú to riadny jedáci :-)
Chováme ich v plastových boxoch alebo v menších teráriách. Je to dôležité, aby mláďa nemalo problém nájsť kŕmny hmyz. Podľa toho vybavíme aj terárium - úplne jednoducho, aby sa hmyz nemal kam skryť. Teda piesok, úkryt. Misku na vodu nepoužívam, každý večer jemne porosím steny krabičky.
Ako potrava v prvých mesiacoch sa používajú mikrocvrčky alebo mladé šváby. Kŕmime každý večer a obaľujeme každú dávku hmyzu (nap. Plastín + Reptivitom).
Sledujeme príjem potravy a správanie. Ak mľaďa prestáva jesť alebo je malátne, skontrolujeme podmienky chovu.


Biotop Nephrurus Levis Levis

Austrálska bush, takéto oblasti obýva Nephrurus Levis Levis:

Príklad nory, v ktorej Nephrurus Levis trávi deň:
Zdroje:
http://www.geckosunlimited.com/ - pekná fotoreportáž z Austrálskej bushe
http://www.pitbullgeckos.com/Nephrurus.html

Odkazy k Nephrurus levis levis

http://www.ifauna.cz/clanek/terarijni-zvirata/gekon-knoflikovy-nephrurus-levis-gekkonidae/3398/
http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/forum/r/detail/101668/australske-gekony-nephurus
http://www.goldengategeckos.com/caresmoothknobtail.pdf - super care sheet, AJ
http://www.pilbarapythons.com/nephruruslevis.htm - ďalší super care sheet, AJ
http://www.australianaddiction.com/knobcare.html - ešte jeden výborný web o chove, AJ
http://www.reptilechannel.com/care-sheets/knob-tailed-gecko.aspx - ďalšie info AJ
http://www.reptilwelt.de/levislevis.htm - skvelé obrázky farebných foriem,uf.
http://www.pbase.com/nephrurus/nephrurus_levis_levis - výborné zábery levisiek z prírody.
http://www.pitbullgeckos.com/Nephrurus.html - výborný web s prezentáciou Nephrurus druhov

Druhy

Crotaphytus collaris
Nephrurus levis levis
Nephrurus amyae
Phelsuma cepediana
Phelsuma nigristriata
Anolis allisoni
Elaphe guttata
Clemmys guttata

Teráriá

Pre vodné korytnačky
Púštne terárium
Tropické terárium

Iné

Pekné fotky
Tera zaujímavosti
Užitočné odkazy
EKO BLOG

Picture
© COPYRIGHT 2016. ALL RIGHTS RESERVED.
  • Home
  • Chované Druhy
    • Crotaphytus Collaris
    • Anolis Allisoni
    • Phelsuma Nigristriata
    • Phelsuma Cepediana
    • Phelsuma Hielscheri
    • Clemmys Guttata
    • Teratoscincus Roborowskii
    • Nephrurus Levis Levis
    • Nephrurus Amyae
    • Rhacodactylus Auriculatus
    • Elaphe Guttata
    • Lampropeltis getulus californiae
    • Thamnophis Sirtalis Sirtalis
    • Uroplatus Henkeli
  • Pekné Fotky
  • Výroba Terária
  • Tera Zaujímavosti
  • Iné
    • UŽITOČNÉ ODKAZY
    • TERA KNIHY
    • VIDEÁ
    • EKO Blog